Podstawy prawidłowej techniki chodzenia w Nordic Walking

Technika marszu z kijkami jest połączeniem szybkiego spaceru z technikami jazdy na nartach biegówkach. Tylko harmonijne, rytmiczne ruchy mobilizują i rozwijają siłę, wytrzymałość i koordynację. Najistotniejszym elementem jest prawidłowe zastosowanie kijków, za pomocą których odpychamy się od podłoża. Połączenie naturalnych naprzemiennych ruchów kończyn górnych i dolnych, wymusza u osoby maszerującej wydłużony krok i lekko pochylony do przodu tułów.

Tylko z pozoru marsz z kijkami wydaje się być łatwy – w rzeczywistości to ciężka praca całego ciała.

Efektywność treningu powinna być cały czas kontrolowana i w razie potrzeby zintensyfikowana przez szybsze ruchy rąk i wzmożony udział muskulatury górnej części ciała. Nie tylko zmienne tempo, ale również dłuższy krok, bieg i skoki przy różnej intensywności mogą urozmaicić trening i zapobiec monotonii.

Dodatkowo kijki powinny być używane do ćwiczeń rozciągających i wzmacniających.
O poprawności technicznej decyduje właściwe stawianie kijka przed sobą. Jego czubek powinien być zawsze skierowany ukośnie do tyłu. Prawy kijek stawiany jest gdy prawa stopa dotyka podłoża. Warto pamiętać, że im dłużej kijek ma kontakt z ziemią, tym bardziej efektywny jest nasz trening. Świadomy, prawidłowo wykonywany marsz nordycki jest ruchem dynamicznym i harmonijnym.

Anna J

© Copyright Informacje dla kobiet 2024