Ćwiczenia oddechowe
- Przyjmij wygodną pozycję. Możesz leżeć lub siedzieć.
- Nie krzyżuj rąk ani nóg ( wywołuje to fizyczne napięcie ).
- Uwaga ! Napięcie fizyczne wywołuje napięcie psychiczne. Napięcie psychiczne wywołuje napięcie fizyczne.
- Jedną dłoń połóż na brzuchu, nieco ponad pępkiem.
- Skontroluj główne rejony napięć i świadomie rozluźnij je; rozluźnij szczęki , opuść ramiona , otwórz dłonie.
- Zamknij oczy i uświadom sobie pozycję twego ciała w fotelu czy na łóżku. Skoncentruj się przez chwilę na głowie, następnie na ramionach, tułowiu, nogach.
- Prześledź około dziesięciu oddechów, wsłuchując się w nie. Nie rób niczego. Nie ma znaczenia, czy oddychasz szybko czy powoli – po prostu oddychaj i słuchaj.
- Zacznij teraz pogłębiać oddechy. Gdy wdychasz , staraj się to robić przez brzuch. Jeżeli zrobisz to poprawnie , dłoń na brzuchu powinna się unosić w miarę jego powiększania się. Podczas wydychania brzuch będzie się cofał, obniżając w ten sposób położenie dłoni.
- Zrób dziesięć głębokich oddechów, za każdym razem wstrzymując wciągnięte powietrze przez pięć sekund i następnie wydychając je.
- Pozwól, aby oddech powrócił do normalnego rytmu.
- Delikatnie napnij wszystkie mięśnie, a gdy po chwili je rozluźnisz , otwórz oczy.
Ćwiczenia oddechowe powinny być wstępem do pracy z własną świadomością i podświadomością. Aby uzyskać pozytywne rezultaty treningu mentalnego należy wpoić swojej podświadomości , że jest się człowiekiem sukcesu. Należy ułożyć sobie pozytywny wzorzec myślowy i pod żadnym pozorem nie poddawać się myślom destrukcyjnym w stylu: „ja tego nie potrafię” , „to jest ponad moje siły”. Zwłaszcza młodzież podczas treningu fizycznego ma tendencję do powtarzania jak mantry stwierdzenia „to jest bez sensu”. Za wszelka cenę należy dążyć do wyeliminowania takiego podejścia. W ogóle należy unikać wyrażania stwierdzeń negatywnych, nawet jeśli chodzi wpajanie myśli pozytywnych np. zamiast używać stwierdzenia „nie jestem słaby” , należy zastąpić je stwierdzeniem „jestem silny”.
PHx2