Woda zdrowia doda
W sklepach jest tyle rodzajów wód do picia. Większość ludzi pije jedynie wodę, czy to dobrze? Jaką wybrać gazowaną czy nie gazowaną? Źródlaną czy mineralną?
Badania pokazują że większość z nas nie zna się na rodzajach wody, jedynie jesteśmy w stanie je podzielić, na gazowaną lub nie gazowaną. Każda która znajduje się w sklepie jest dla nas mineralną. Ot błąd! W Polsce od 2003 roku zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, produkuje się cztery rodzaje wód. Oto i one.
Wody mineralne
Pozyskuje się je z odwiertów głębinowych. Mają stały skład chemiczny oraz wysoką bądź średnią zawartość minerałów. Maja co najmniej 1000 mg składników mineralnych w 1 litrze. Przykładowe wody mineralne: Staropolanka, Cisowianka, Muszynianka.
Wody źródlane
Są wydobywane z płytszych warstw podziemnych. To głównie wody mało zmineralizowane – bowiem zawierają mniej niż 1000 mg składników mineralnych w litrze. Przykładowe wody źródlane : Żywiec Zdrój, Krynica Zdrój, Kropla Beskidu, Vitalinea, Eden.
Wody stołowe
Otrzymuje się je w wyniku połączenia naturalnej wody źródlanej, lub przefiltrowanej wodociągowej z różnymi składnikami mineralnymi, lub po prostu z wodą mineralną. Są uboższe w ważne składniki. Przykładowa woda stołowa: Bonaqua.
Wody lecznicze
Te zaś zawierają więcej niż 1000 mg składników mineralnych w litrze i co najmniej jeden składnik leczniczy. Tymi składnikami mogą być: magnez, wapń, siarczan, chlorki i węglany. Z tą wodą nie można jednak przesadzić. Szklanka na jakiś czas wystarczy. Jeśli chcemy ją pić regularnie, należy skonsultować się z lekarzem. Przykładowe wody: Zuber, Jan.
Gazowana czy nie gazowana, jaką wybrać?
Obie są zdrowe, wszystko zależy od naszego gustu. Wodę nasyconą dwutlenkiem węgla poleca się po wysiłku, ponieważ szybciej wchłania się z przewodu pokarmowego i pobudza produkcję moczu. Nie zaleca się jej osobom z problemami żołądkowymi, bowiem dwutlenek węgla może podrażnić śluzówkę przewodu pokarmowego.